Blog

لباس نخی

لباس نخی چطور بشناسیم بشوریم و انواع مدلها

لباس نخی کمترین حساسیت را برای پوست ایجاد کرده و دوست پوست می باشد.ولی معمولا دوام نسبتا پایینی دارند . در این نوشته سعی شده در مورد روش نگهداری تشخیص روش شست وانواع مدلهای پر فروش ان توضیح بدهم.

در اصل همه پارچه ها نخی ( از تار و پود ) هستند . ولی در ایران لباسهایی که با الیاف پنبه تهیه شده اند به لباس نخی معروف شده اند.

روش تشخیص لباس نخی :

یک کار تجربی است و در موقع خرید پوشاک روش خاصی ندارد و با دست کشیدن و لمس پارچه بایستی به  پلاستیک یا نخی  و یا مخلوط نخ و پلاستیک بودن ان پی  ببرید.که پارچه های پلی استر لیزتر هستند و رنگ براق تری دارند .

البته در بعضی از پارچه های خارجی به علت نساجی پیشرفه به کار رفته در انها درصد پایینی پلی استر به پارچه وارد می کنند که باعث افزایش عمر و بهتر شدن خاصیت دوام اتوی این نوع پارچه ها می شود. ولی تشخیص ان بسیار مشکل می باشد . و بعد از یکبار استفاده می توان انرا تشخیص داد. مثلا اگر چروک نشود حتما در ان پلی استر به کار رفته است.

 

بلوز نخی

انواع مدل لباس نخی :

در اینجا به بعضی از پوشش هایی که با لباس نخی هم دوخته می شوند اشاره کردم .

 

 • شومیز :

بیشترین خواهان شومیز دختران هستند. قد 60الی 70 سانتیمتر دارد . معمولا یقه مردانه است و اغلب در سایزهای 36 تا 44 می باشد .بیشتر با پارچه های نخی ساتن کرپ طرح دار و ساده تهیه می شود  و مصرف عصر و شب دارد .

 

 • بلوز :

از شومیز کوتاهتر است قد 50 الی 65 سانتیمتر است. در سایزهای 34 تا 44 می باشد.

بیشتر با پارچه های نخی ساتن کرپ طرح دار و ساده تهیه می شود  و مصرف عصر دارد .

 

 • تونیک :

تونیک ها معمولا از نظر سایز ازاد می باشند و قد انها بلند است (معمولا تا زیر باسن) بیشتر در سایزهای بزرگ تولید می شود و استفاده عصر  دارد .و بیشتر با پارچه های گلدار دوخته می شود . (نخی ریون ویسکوز کرپ )

 

 • پیراهن حاملگی :

بیشتر مدل بالا تنه کوتاه دوخته می شود و اکثرا بدون یقه می باشد و یقه گرد – یقه گلابی – یقه خشتی و مصرف عصر و شب دارد .

لباس نخی 5

چطور لباس نخی را بشوریم :

 • لباس نخی را باید با اب سرد بشوریم ویا حداکثر تا اب 30 درجه .و در شست اول باید تنها شسته بشود .
 • با پودرهای انزیم دار شسته نشود که مانند وایتکس عمل می کند .
 • چه در شست و شو با دست و چه با ماشین لباسشویی پودر را مستقیم به پارچه نزنید . و مثلا پودر رادر یک استکان با اب مخلوط کرده وخوب هم بزنید و بعد از چند دقیقه برای شست از ان استفاده کنید که بسیار در یکنواخت شسته شدن لباس موثر است .
 • اگر با دست لباس را می شورید با ملایمت بشورید و به لباس چنگ نزنید و صبر کنید محلول کار خود را انجام بدهد .
 • بعد از شستن داخل خشک کن نیندازید که به شدت عمر لباستان را کم میکند .
 • بعد از شست هرگز برای ابگیری لباس را نچلانید که باعث کهنه شدن ان می شود.
 • بعد از شستن لباس را دو یا سه بار بتکانید و سپس اویزان کنید .

و در اینجا تجربه ای را بگویم یکبار یک مشتری خانم با عصبانیت کاری را که چند روز قبل از من خریده بود . برگرداند و گفت که اینکار را یکبار شسته ام و مثل کهنه شده است ودیگر به درد نمی خورد .لباس را از مشتری گرفتم و گفتم فردا بیاید و انرا یک اتوی بخار دادم و کار دوباره زنده شد و قبول نمی کرد که این همان کار است و می گفت شما تعویض کرده اید . و گفت موقع ابگیری لباس را به شدت چلانده بوده است .

 

چرا بهتر است لباسها را پشت و رو بشوریم ؟

اولا ممکن است با لباسهای پرز دار بشوریم که باعث پرز گرفتن لباس نخی ما بشود . و دلیل دیگر هم اینستکه لباس به هم ساییده می شود و قسمت روی ان کیفیت و شفافیت خود را از دست می دهد . و اگر دیده باشید خشکشویی ها اکثرا پشت و رو می شورند .

 

چرا در شست اول لباس را تنها بشوریم ؟

زیرا حتی در پارچه های با کیفیت هم یک ته رنگ وجود دارد و بعضی از این پارچه های نخی کیفیت رنگ پایینی دارند و بعضی از رنگهای انها در یکدیگر پخش می شوند.

 

چرا لباسهای نخی با درصد پایین پلی استر بهتر است ؟

زیرا باعث میشود بعضی از نقاط ضعف لباس نخی مثل دوام پایین پرز گیری زیاد و خاصیت چروک شدن سریع ان بهبود پیدا کند .

 

لکه گیری لباس نخی :

برای هر نوع لکه (روغن خاک و گل چربی و… ) یک روش باید استفاده کرد و در این مقاله فقط اشاره ای می کنم و در یک مقاله مفصل در سایت سیرنام فقط راجع به لکه گیری از لباس توضیح خواهم داد .

 

لکه گیری از لباس نخی سفید :

بسته به تعداد لباستان مقداری وایتکس را با پودر لباسشویی مخلوط کرده وهم میزنیم بعد از چند دقیقه انرا در تشت ابی که لباسها را ریخته ایم می ریزیم . بعد از 40 دقیقه تا یکساعت لباسها را از اب خارج می کنیم . اکثر مواقع به هیچ کار دیگری نیاز نیست ولباس مثل پودر سفید شده است .

 

عکس مدل لباس نخی :

 

دامن نخی

 

لباس نخی

چطور لباس نخی را اتو کنیم ؟

خاصیت پارچه های نخی این است که سخت اتو می گیرند و بعد از اتو شدن به سرعت از حالت اتو کاری شده خارج شده و چروک می شوند و به اب بیشتری نسبت به پارچه های دیگر برای اتو کاری نیاز داریم . حدود 5 تا 10 دقیقه قبل از اتو کاری پارچه را با اب پاش خیس می کنیم اینکار باعث می شود که نم به داخل تار و پود پارچه برود و ما انرا خشک اتو نکنیم .

و در  ضمن به درجه اتو دقت کنید و درجه انرا باید ملایمتر و پایینتر از پارچه های دیگر قرار داد .

 

ابرفت لباس نخی :

اگر پارچه ما صد در صد نخی باشد . هر چه تار و پود ان بیشتر بسته باشد و یا به هم  نزدیک باشد . ابرفت ان کمتر است مثلا در پارچه های بی کیفیت وقتی پارچه را با اب می شوریم مشاهده می کنیم که تار وپود به هم نزدیک شده اند ولی قد یک شلوار از 105 سانت به 93 سانت رسیده است ولی در پارچه با تار و پود بسته ممکن بود کلا 2 سانتیمتر ابرفت داشته باشد .

 

شلوار نخی

خرید لباس نخی و کیفیت پارچه ان :

از نکاتی که در خرید لباس نخی باید به ان توجه کرد یک مساله همین مورد که در بالا اشاره کردیم یعنی بسته بودن تار و پود پارچه بسیار مهم است . و دیگری کیفیت نخ و وزن نخ پارچه است .

البته گاهی بعضی از پارچه ها تار و پود بسته ای هم دارند ولی نخی که پارچه از ان بافته شده پوک هستند و وزنی ندارند. و گاها دیده شده بعد از یکبار پوشیدن لباس پاره شده است .

که اگر پارچه ای خیلی سبک بود باید به ان مشکوک بود.

 

 

برای دیدن محصولات می توانید از این لینک وارد فروشگاه سیرنام شوید .

همچنین می توانید مقاله انواع  شلوارک مردانه زنانه را بخوانید .

و همینطور می توانید مقاله راهنمای خرید شلوار اسلش را بخوانید.

همچنین می توانید از مقالات مرتبط در پایین صفحه  دیدن کنید.

 

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *